Spotlight

today9 Haziran 2022

Public + Blockchain + Play-to-Earn Kriptolia Agency

Most Playing P2E Games on Polygon Network

In-game items are embedded in blockchains as NFT with GameFi technology. This technology has made a dream come true: making money playing games. Thanks to blockchain games, you can earn cryptocurrencies and convert them into real world money and make a living. In these games usually all assets, weapons, characters, [...]

Top Voted
Sorry, there is nothing for the moment.

Piyasanın En Büyük Stablecoinleri

Public + Blockchain admin today9 Mayıs 2022 4 5

Background
share close

Stablecoinler, USD veya başka bir endeksle fiyat istikrarı sağlamaya çalışan, bir fon veya yedek varlık tarafından desteklenen kripto para birimleridir. Fiat para birimlerinin volatilite içermeyen istikrarlı fiyatlarını ve kripto para birimlerinin düşük işlem ücretleriyle hızlarını birleştirmeyi başaran bir teknolojidir. Stablecoinler veya sabit paralar yada stabilcoinler, ülkelerin fiat para birimlerine endekslenebileceği gibi hisse senetlerine, emtialara veya kripto paralara da endekslenebilirler.

Stablecoinlerin fiyatları, referans varlıkların alım satımına yönelik algoritmik mekanizmalar yoluyla asıl varlığa sabit kalır. Referans varlıklar USD stablecoinler için 1 token karşılığı fonda tutulan 1 USD olabilir. Piyasada birçok stablecoin vardır ve kullanıcılar bu stablecoinleri birbirlerine karşı avantaj veya dezavantajlarına göre kullanmayı tercih ederler. Bu yazıda en iyi stablecoinler nelerdir, bunları inceleyelim.

Tether (USDT)

Tether, tüm dünyaca en çok bilinen stablecoindir. Dolaşımda 83 milyar 421 milyon USDT vardır ve bunların her biri 1 USD ile desteklenmektedir. Tether şirketinin geliştiricisi Bitfinex’tir. Minimum işlem ücretleri, istikrar ve şeffaflık sunmak için tasarlanan USDT, kripto paralar ile fiat paralar arasında köprü görevi görür. Kripto para borsalarının çoğunda kripto paraların alım satım pariteleri USDT’den oluşmaktadır. Eğer borsa cüzdanınızda USDT varsa muhtemelen istediğiniz kripto parayı satın alabilirsiniz.

USD Coin (USDC)

USD Coin, ABD doları tarafından desteklenen bir stablecoindir. Tokenize edilmiş USD olan USDCCoinbase ve Circle şirketleri tarafından geliştirilmiştir. USDC rezerv varlıkları, ABD’deki finans kuruluşlarında ayrı hesaplarda tutulur. Tether platformundan USD karşılığı USDT aldığınızda bunu geri satmanız için bir seçenek yoktur. Dolayısıyla USDT’yi bir borsada USD veya TRY ile satmanız gerekir. USDC ise USD karşılığı satılarak yakılıp dolaşımdan kaldırılabilir. Birçok blokzincir üzerinde çalışabilen USDC, 49 milyar 169 milyon dolar piyasa değerine sahiptir.

TerraUSD (UST)

TerraUSDTerra platformu tarafından stabilize edilen stablecoinlerden bir tanesidir. Bir dizi ülkenin fiat para biriminde stablecoinler oluşturan bu platform, bu stablecoinleri native coin LUNA ile desteklemektedir. Terra, UST arzını stablecoin taleplerindeki dalgalanmalara göre algoritmik olarak ayarlıyor. Terra platformundaki stablecoinler $LUNA ile satın alınabiliyor. $LUNA karşılığı stablecoin alındığında $LUNA yakılıyor, tam tersi olduğunda ise stablecoin yakılarak dolaşımdan kaldırılıyor. Stablecoin listesinin üçüncü sırasındaki UST, 18 milyar 520 milyon dolar piyasa değerine sahip. Aylardır piyasa değerini istikrarlı bir şekilde artıran bu stablecoin, özellikle şu andaki gibi karışık politik dönemlerde merkeziyetsiz ve sabit bir para ekonomisi oluşturduğu için popüler oldu.

Binance USD (BUSD)

BUSD, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e ve Paxos şirketine ait stablecoindir. NYDFS’nin katı düzenleyici standartlarıyla uyumlu birkaç stablecoinden biri olan BUSD, diğer stablecoinler gibi onlarca kripto para borsası ve blokzincir tarafından desteklenmektedir. BUSD özellikle Binance borsasında işlem yapanlar için popüler bir kriptodur. Çünkü BNB veya BUSD ile işlem gerçekleştirenler genellikle çok az işlem komisyonu öder veya hiç ödemezler. BUSD değerinin 1 USD’ye eşit olması için Paxos tarafından BUSD arzına eşit miktarda USD tutulur. Binance ve Paxos, her ay katı düzenleyici standartlarına uygun olarak denetlenmiş rezerv raporu sunmaktadır. BUSD’nin 17 milyar 718 milyon dolar piyasa değeri vardır.

Fiat birimleri, hisse senetleri ve emtialar gibi değerlerin tokenizasyonu olan stablecoinler sizi kripto para piyasasının volatilitesinden korur. Kripto para borsalarında işlem yapmak, cüzdandan cüzdana token aktarmak veya belirli bir değere yatırım yapmak için stablecoin kullanmayı tercih edebilirsiniz. Piyasada USD’ye endekslenen diğer stablecoinlerden bazıları DAIMIMFRAXTUSDUSDP ve USDN’dir.

Konu hakkındaki tartışmalara katılmak, yardım almak yada sizlerin bildiği diğer projeleri bildirmek için Telegram topluluğumuza davetlisiniz: t.me/Kriptolia

Written by: admin

Tagged as: , , , , .

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *